Venus + Juno
Product Name : Venus + Juno
Brand : Promat Entrance Mats
Product Code : 5850
Detail :
5000 Venus series are similarly very high performance and durable brush mats with PA6 nylon bristles on aluminum profiles. Hard bristles remove most of the dirt from shoe soles making a perfect first stage solution. Dirt debris removed from the shoe soles are trapped between the profiles and can be easily cleaned.
| Code | 5850 |
| Traffic | Heavy Traffic |
| Area of Use | Outdoors |
| Profile Height | 17 mm |
| Total Height | 23 mm |
| Profile Thickness | 1.2 mm |
| Profile Coating | Anodised |
| Connection System | AIS 316 stainless steel wires of 2.5 mm thickness |
| Top Material | PA 6 Hard Nylon Brush & Aluminium Scraper Bars |
| Profile Distance | 5 mm |
| Other | Special non-slip tapes on backing for noise and slip resistance |
| Textile Colors | - |
| Rubber Colors | - |
| Brush Colors | Gray |

