Uranus
Product Name : Uranus
Brand : Promat Entrance Mats
Product Code : 4000
Detail :
4000 Uranus series are very high performance and durable brush mats with PA6 nylon bristles on aluminum profiles. Hard bristles remove most of the dirt from shoe soles making a perfect first stage solution. Dirt debris removed from the shoe soles are trapped between the profiles and can be easily cleaned. Uranus models are ideal for airports, shopping malls, hospitals, supermarkets, office buildings and high traffic areas. Brush strips can be combined with rubber strips for outdoors or textile strips for indoors.
| Code | 4000 |
| Traffic | Heavy Traffic |
| Area of Use | Outdoors |
| Profile Height | 17 mm |
| Total Height | 21 mm |
| Profile Thickness | 1.2 mm |
| Profile Coating | Anodised |
| Connection System | AIS 316 stainless steel wires of 2.5 mm thickness |
| Top Material | PA 6 hard nylon brush |
| Profile Distance | 5 mm |
| Other | Special non-slip tapes on backing for noise and slip resistance |
| Textile Colors | - |
| Rubber Colors | - |
| Brush Colors | Black |

