Saturn + Meteor
Product Name : Saturn + Meteor
Brand :
Product Code : 1880
Detail :
1000 Saturn series are ideal second stage entrance mats. Needlepunch textile strips specially produced for Saturn are perfect for removing fine dirt and moisture, while high absorption characteristics make this an ideal indoor mat for high traffic areas. Textile strips can be combined with rubber or brush strips for extra scraping effect.
| Code | 1880 |
| Traffic | Heavy Traffic |
| Area of Use | Indoors |
| Profile Height | 17 mm |
| Total Height | 23 mm |
| Profile Thickness | 1.2 mm |
| Profile Coating | Anodised |
| Connection System | AIS 316 stainless steel wires of 2.0 or 2.5 mm thickness |
| Top Material | 100% ASOTA polypropylene non-woven textile & aluminium scraper bars |
| | |
| Profile Distance | 5 mm |
| Other | Special non-slip tapes on backing for noise and slip resistance |
| Textile Colors | Black, gray, blue, green, red, coco, brown |
| Rubber Colors | - |
| Brush Colors | - |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()

