Neptune-10
Product Name : Neptune-10
Brand : Promat Entrance Mats
Product Code : 3000-10
Detail :
3000 Neptun series rubber scraper mats are designed for harsh weather conditions. They are especially good for areas with lots of snow or mud. 13 mm gaps between profiles allow collection of high amounts of debris between the profiles, while leaving the top of the rubber strips effectively clean. Optional 10 or 5 mm gaps are available for use in urban areas where ladies’ high heels can be problematic for mats with larger gaps.
| Code | 3000-10 |
| Traffic | Heavy Traffic |
| Area of Use | Outdoors |
| Profile Height | 17 mm |
| Total Height | 21 mm |
| Profile Thickness | 1.2 mm |
| Profile Coating | Anodised |
| Connection System | AIS 316 stainless steel wires of 2.5 mm thickness |
| Top Material | 100% EPDM rubber |
| | |
| Profile Distance | 10 mm |
| Other | Special non-slip tapes on backing for noise and slip resistance |
| Textile Colors | - |
| Rubber Colors | Black |
| Brush Colors | - |

