Jupiter + Meteor
Product Name : Jupiter + Meteor
Brand : Promat Entrance Mats
Product Code : 2880
Detail :
2000 Jupiter series entrance mats with rubber inserts are designed for outdoors. EPDM rubber strips on anodized aluminum profiles scrape dirt and dust and provide a long life under high traffic conditions. Dirt debris removed from the shoe soles are trapped between the profiles and can be easily cleaned. Jupiter models are ideal for airports, shopping malls, hospitals, supermarkets, office buildings and high traffic areas. Rubber strips can be combined with brush strips for even higher scraping effect.
| Code | 2880 |
| Traffic | Heavy Traffic |
| Area of Use | Outdoors |
| Profile Height | 17 mm |
| Total Height | 21 mm |
| Profile Thickness | 1.2 mm |
| Profile Coating | Anodised |
| Connection System | AIS 316 stainless steel wires of 2.5 mm thickness |
| Top Material | 100% EPDM rubber & aluminium scraper bars |
| | |
| Profile Distance | 5 mm |
| Other | Special non-slip tapes on backing for noise and slip resistance |
| Textile Colors | - |
| Rubber Colors | Black |
| Brush Colors | - |

